Reflexní masáže - mapy reflexních zón

zdraví & péče

V minulém článku jsme se zabývali historií reflexních masáží po starověkém světě. Dnes se dostáváme do oblasti Evropy a Severní Ameriky, odkud máme první vědecká pojednání a také mapy reflexních zón.

V Evropě se už kolem roku 1580 objevují první vědecké práce o léčbě reflexních zón, jako příklad můžeme uvést pojednání lipského lékaře Balla. Z této doby je také známo, že si slavný sochař Cellini z Florencie nechával všechny bolesti ošetřovat mačkáním prstů na nohou a na rukou.

Za novodobé objevitele této metody můžeme považovat dvě osoby, které se nezávisle na sobě zabývaly výzkumem reflexních zón - byl to Američan Dr. William Fitzgerald (1874-1942) a Angličan Sir Henry Head (1861-1940).

Otorinolaryngolog William Fitzgerald, který se touto metodou začal zabývat během studijního pobytu ve Vídni, vydal knihu s názvem Zónová terapie.

V té uvedl rozdělení lidského těla na 10 svislých reflexních zón a definoval body, po jejichž stlačení dochází k tlumení bolesti a dokonce též k obnovení funkce nemocí postižených orgánů. Říká se, že se nechal inspirovat i znalostmi indiánů kmene Cherokee.

TIP: Přečtěte si předchozí díly našeho seriálu Reflexní terapie - reflexologie!

Na jeho dílo navázal kolega Dr. Joe Riley se manželkou Elisabeth, rovněž lékařkou: k deseti podélným reflexním zónám přidali 4 příčné, čímž celou metodiku výrazně zjednodušili. Dále se zabývali lokalizací reflexních bodů na lidských chodidlech.

To nakonec dovedla k dokonalosti americká fyzioterapeutka Eunice Ingham, která vše publikovala v knize Stories the Feet Can Tell - Příběhy, které mohou vyprávět nohy.

Přibližně ve stejné době, tedy na přelomu 19. a 20. století, dostává metoda reflexologie důležitý impuls v podobě výzkumů londýnského neurologa Sira Henryho Heada, který vyvinul první mapu reflexních zón.

Head zkoumal souvislosti mezi oblastmi kůže a vnitřními orgány - výsledkem byly takzvané Headovy zóny.

I když účinnost Fitzgeraldových zón je pro některé vědce dodnes sporná, praktická zkušenost je potvrzuje. Naopak Headovy a později Mackenzieho zóny se prosadily a uznává je i školská medicína.

Na přiložených obrázcích můžete oba tyto modely porovnat a připravit se tak na příště, kdy už se dostaneme k samotné technice reflexní masáže.

Reflexní masáž chodidel