Reflexní masáže - jak a na co se připravit

zdraví & péče

Předtím, než se pustíme do popisu techniky reflexní terapie, je dobré uvést několik základních podmínek, aby mohla terapie optimálně působit.

Každý, kdo se chce správně naučit techniku reflexní terapie, musí mít pozitivní postoj k ní a motivaci. Motivací často bývají různé zdravotní obtíže a snaha se jich zbavit.

Pak také potřebujete čas a trpělivost, abyste se správně naučili hmaty a reflexní mapu chodidla, tedy kam a jak sáhnout, aby to přineslo kýžený výsledek - tedy úlevu, uvolnění a zlepšení zdravotního stavu.

Prostředí a poloha

Duševní pohoda, klidná atmosféra a příjemné prostředí a z toho plynoucí uvolnění - to by mělo být samozřejmostí u každé masáže.

Takže si najděte čas, vhodnou místnost a prostor, kde je teplo, ale ne moc, pusťtě si klidně příjemnou relaxační hudbu a můžete začít. Reflexní masáže můžete provádět sami sobě či další osobě.

Jedním ze základních praktických předpokladů, pokud se chceme masírovat sami, je dostatečná tělesná pohyblivost a ohebnost kloubů. To znamená, že si musíte být schopni pokrčit nohy v sedě bez námahy a bolesti tak, abyste si mohli pohodlně ošetřovat chodidla.

Pokud vám to nejde, nejděte přes bolest a do křeče, nemá to smysl a takto by masáž neměla žádný pozitivní výsledek.

TIP: Přečtěte si předchozí díly našeho seriálu Reflexní terapie - reflexologie!

To raději nejdřív zapracujte na své ohebnosti vhodným cvičením, nebo požádejte partnera a učte se techniku reflexologie společně na sobě navzájem. Zde je potřebná vzájemná důvěra a ochota se učit.

K samostatnému léčení je důležitý správný postoj - posed na pohodlné židli s rovným opěradlem a bez postraních područek. Mějte pohodlné oblečení, aby vás nikde netlačilo. Sedneme si, skrčíme jednu nohu v koleni a položíme ji kotníkem na druhé koleno.

Oběma rukama bychom měli pohodlně dosáhnout na chodidlo skrčené nohy vybočené do strany. Tato noha bude léčená jako první, tedy si z ní sundejte botu a ponožku. Pokud by nás někde tlačilo, např. v zádech, podepřeme se polštářkem či dekou. Teď jsme připraveni začít s reflexní terapií.

Odborná reflexní terapie

Odbornou léčbu reflexních zón provádějí většinou lékaři orientovaní na přírodní medicínu, léčitelé, maséři a rehabilitační pracovníci s odpovídajícím vzděláním. Při výběru terapeuta dbejte na vzájemnou důvěru a sympatie, popřípadě doporučení a předešlé léčebné úspěchy.

Tato terapie probíhá v leže na lehátku, kde vas nesmí nic tlačit a stejně jako kdyby vás masíroval partner, musíte dát masérovi vědět jakékoliv nepříjemné pocity, aby mohla být léčba vhodně upravena.

Tak teď už známe základní předpoklady a příště už se dostaneme k trénovaní jednotlivých hmatů a vlastní technice léčení.

Reflexní masáž chodidel