MUXU z Ostravy: barevné a pohodlné sukně, šaty, kalhoty i mikiny

móda

Pokud jde o autorský módní design, tuzemské podnebí je neobyčejně úrodné. Když jsme se před časem rozhodli ho pro vás zmapovat, ani trochu jsme netušili, jak moc zajímavé, zábavné i poučné to bude. Seznamte se s nezávislou značkou MUXU!

Další z našich rozhovorů se zajímavými tvůrci vznikl zajímavým způsobem: Mila Vozňáková, která za značkou MUXU stojí, sama velmi sympatickým způsobem oslovila mojenozky.cz a my jsme nezaváhali ani minutu.

Jakmile jsme totiž jen nahlédli do barevného světa designové módy MUXU, bylo nám jasné, že přesně tohle hledáme. Budeme rádi, když se vám tento sice delší, ale o to příjemnější rozhovor bude líbit stejně tak, jako nám…

Prozradíš nám něco o sobě?

Jmenuji se Mila Vozňáková a jsem (spolu s kamarádkou a manželem, kteří mi pomáhají) autorkou nezávislé módy značky MUXU z Ostravy. MUXU je poměrně mladé, vlastně ještě batole, nicméně s velmi rychlým osobnostním vývojem :)

Jaké byly tvé začátky?

Původně se MUXU tvářilo, že se na svět dere jen proto, že mu chybí nějaký osobitý svršek, například originální triko, do kterého by se mohlo zachumlat. Jenže po velmi krátké době, sotva se postavilo na nohy (zhruba ve svém prvním roce), zjistilo, že mu toho k pohodlnému a originálnímu capkání po světě chybí mnohem víc.

A tak začalo kutit a nůžkami krotit různé materiály, především ty hutné, měkoučké, designové, kvalitní a pohodlné a tvořit mnohem širší paletu svršků. Mikči, alladinky (nasrávačky), šaty, sukně a jiné a jiné.

Prostě zjistilo, že především v okolí jeho bydliště, ale i tak vůkol v tom našem kraji, je toho originálního málo a že to tak cítí i jeho přátelé. Že už nechtějí být svázáni nekvalitním zbožím ze supermarketů a rádoby butiků, které jsou pouze odpadem toho, co už nikdo v Evropě nechce.

Jsem sice vystudovaná filosofka a učitelka, která nikdy nešila, nicméně měla odjakživa šikovné ruce, střelené nápady a tvrdou hlavu. A tak jsem tomuto zajímavému nápadu - živit se něčím natolik kreativním a pozitivním naplno - dala před půl rokem šanci… A ono to vyšlo :)

MUXU mělo najednou spoustu kamarádů - i díky své povaze (nešije totiž uniformně a ve velkém, ale reaguje na individuální reakce svých fanoušků a zákazníků) se právě pomocí přátel a přátel těch přátel šířilo dál. Velkým krokem do dospělosti byla první účast na Fashion Crossroad v květnu 2011.

Cestování po těchto výstavách a trzích s originální módou se pak stalo jeho velkou zálibou a místem setkávání se zákazníky. Byli jsme třikrát na Factory fashion marketu v Brně, dvakrát na Fashion Crossroad, na Fashion Cube marketu v Olomouci, Netradičních vánočních trzích v Ostravě, Colours of Ostrava a různých jiných menších festivalech a trzích.

Co bychom měli vědět o tvých výrobcích?

Nejsou z čenobílého světa, snaží se snoubit protiklady a nabízet tak od všeho to nejšťavnatější :) Tlumené i pestré barvy, potisky, grafiky i výšivky, mužské i ženské. Vždy však šijeme s největšími nároky na výsledek.

Začali jsme mimo jiné taky pro to, že nesnášíme: když nás něco tlačí, když nám odněkud něco vylézá nebo nám třeba táhne na záda, když jde krása na úkor pohodlí. Proto si dáváme záležet na kvalitních materiálech, které dovážíme ze zahraničí, střihy promýšlíme tak, aby lichotily postavě, ale byly pohodlné a nositelné po celý den.

V poslední kolekci jsme se zaměřili především na ženské tvary a nároky (Femme fatale - kolekce pro ženy) a rovněž jsme odpověděli na rostoucí poptávku mužů po neotřelém designu (Homme totale - kolekce pro muže). Sjednocujícím nápadem je pak naše dámská mikina s kapsou pro přítele.

Na paty už nám ale šlape jaro a některé modely už jsou vymyšlené. Vracím se v nich trochu k autorské kresbě na textil a tak se můžou brzy fanoušci těšit například na abstrahované žabky nebo pampelišky, ale taky kakající ježky :D Občas přijdeme s kouskem veskrze k pobavení…

Tak to už se moc těšíme! :-) Kde si můžeme výrobky koupit?

Hodně dlouhou dobu jsme fungovali pouze na FB stránkách MUXU, kde jsme vždy vystavili fotky nových modelů a naši fanoušci si je tam velmi rychle “rozebrali”. Od nového roku jsme zprovoznili jednoduchý a přehledný e-shop www.muxu.cz a prodáváme i na Fleru - fler.cz/muxu.

Zboží také dodáváme do kamenných obchodů: Mumraj v Jihlavě, deModé v Českém Krumlově, Eterno Moderno a Kuráž v Praze. Spousta lidí s námi ale rádo řeší věci individuálně přes e-mail.

Jaké máš plány do budoucna?

Mým velkým snem je nové jarní Code:Mode. Považuji se za skromného člověka a především u MUXU se těším a nestačím divit z každého dalšího úspěšného kroku. Mám velkou radost z toho, jak se nám daří fungovat.

Mé přání je tvořit stále tak, aby to těšilo mě i mé okolí, abychom stále mile překvapovali, dokázali zaujmout své zákazníky a kdo ví… třeba se i jednou stali světovou značkou ;)

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně dalších úspěchů!

Dámská mikina MUXU bez rukávů (foto: Lukáš Morávek)

Nemusíte přece chodit světem s puchýři, to je zastaralý způsob myšlení. Tím největším komplimentem je pro mě fakt, že někdo nosí moje boty až do roztrhání.

Patrick Cox