Chizika: šaty, sukně a sandálky z afrických látek

móda

Zajímá vás, jak se originální africká móda dostala z daleké Tanzanie až k nám? Chcete vědět, co je to kanga, kitenge nebo batika? A co vlastně znamená "Chizika"? Pak si nenechte ujít náš nejnovější rozhovor.

Nedávno jsme přemýšleli, čím rozšířit náš seriál o zajímavých tuzemských značkách a tvůrcích. Když jsme od jedné z našich čtenářek dostali tip na šaty a sukně se zajímavým původem, neváhali jsme ani minutu.

Chizika - to je móda z originálních afrických látek, šitá v Tanzanii. Za celým projektem i značkou stojí Zuzka Lhotová, která nám ráda odpověděla na několik zvídavých otázek a přidala spoustu krásných fotek.

Pokud se vám tyhle barevné modely líbí, můžete si obohatit šatník buďto hned, a nebo až na konci léta. Právě tehdy by se totiž měly objevit plesové šaty Chizika, na které se už teď moc těšíme!

Prozradíš nám něco o sobě?

Jsem spíš antropoložka než návrhářka, ale to nevadí, protože právě antropologie mě dostala do Tanzanie, kde jsem objevila svět pestrobarevných afrických látek, který mě okouzlil.

Jsem studentkou doktorandského studia na Katedře obecné antropologie FHS UK a můj terénní výzkum probíhá v Tanzanii, kde částečně bydlím a nakupuji tam látky a nechávám šít své modely.

Říkají mi tam Chizika, což je nejen moje značka, ale především to znamená bláznivka, což si myslím, že mě dost vystihuje :-) Vzhledem k mé povaze a radosti ze života se africký kontinent stal mým druhým domovem a jsem mu vděčná, že ve mně probudil chuť tvořit.

Jaké byly tvé začátky?

Začátky byly, myslím, dost typické. Jako každá holka jsem nemohla najít v obchodech oblečení, které by mě zaujalo. Když jsem se dostala k africkým látkám, už to šlo samo.

Nejdříve jsem zkusila nechat ušít pár modelů pro sebe a své známé. Potom jsem se rozhodla přivést první kolekci, nafotit ji a dát na nově vzniklý web. S druhou kolekcí to bylo už lepší, věděla jsem, do čeho jdu a začala jsem pracovat na propagaci značky.

Zpočátku byla velmi obtížná komunikace se švadlenami, protože ony neuměly anglicky a já neuměla svahilsky. Takže pomocí nákresů a tzv. rukama nohama vznikaly první modely.

Co bychom měli vědět o tvých výrobcích?

Jedná se o šaty z afrických látek, které jsou trojího typu: batika, kanga a kitenge. Hlavně kanga je fenoménem, nese totiž určité motto nebo poslání napsané ve svahilštině.

Tyto látky se prodávají vždy v páru, zpravidla mají širší pás jako lemování kolem obvodu látky a ve středu se nachází vlastní motiv. Šaty jsou šité v Tanzanii, kde spolupracuji se dvěma švadlenami a dvěma krejčími.

Ze začátku bylo těžké vysvětlit střihy tak, aby oblečení sedělo Češkám. Pořád měli tendenci šít mi modely na africké postavy :-) Vzhledem k tomu, že se už domluvím svahilsky, vysvětlování jde mnohem jednodušeji.

Šaty jsou vždy originálním kouskem, který se neopakuje, a na ulici v něm nikoho nepotkáte. Nově jsem začala vyrábět i sandálky. Spodní část vyrábí většinou masajové a já k tomu přidávám z afrických látek šňůrky, které se zavazují kolem kotníků.

Kde si můžeme tohle všechno objednat?

Na webových stránkách www.chizika.com, kde je po výběru šatů nejlepší kontaktovat mě na mailu chizika@chizika.com. Je také možné domluvit se na šatech na zakázku, začala jsem totiž spolupracovat i s českou švadlenou.

Jaké máš plány do budoucna?

Plány do budoucna? Tak těch je opravdu hodně. Teď odjíždím do Tanzanie na tři měsíce, kde budu připravovat kolekci podzim/zima 2012 a nově i kolekci plesových šatů.

Mám v plánu propojit materiál jako je satén s tradičními masajskými šperky a africkými látkami. Ráda bych také vytvořila řadu doplňků, jako jsou sandálky, brože, kabelky apod.

Největším plánem a hlavně mým snem je otevřít kamenný obchod v Čechách, ale i v Tanzanii.

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně dalších úspěchů!

Návrhářka Zuzana Lhotová v balónových šatech z africké látky kanga z nové kolekce Chizika jaro/léto 2012 (foto: Ondřej Kaftan)