Spinning pro krásné nohy - jak na to?

cvičení & hubnutí

Spinning není jen pro výkonnostní sportovce a trénované lidi, ale i pro úplné začátečníky. Je to individuální program a v jedné místnosti se tak scházejí klienti různých úrovní, věku a pohlaví. Přidejte se i vy!

Ve své praxi se setkávám s obavami žen, které se odhodlaly zavolat a zarezervovat si lekci, ale stále mají pochyby o tom, zda to zvládnou, neomdlí, nebudou vypadat trapně, nespadnou ze spinneru a kdoví co ještě.

Vždy jim říkám, že všichni byli na spinningu někdy poprvé a ve většině případů se vrátili i na lekci číslo dvě.

Opět zde platí, že naše tělo zvládne o hodně víc, když my sami chceme. Každý náš pohyb je veden naší myslí. Pokud na sobě chcete pracovat nebo jen shodit pár kilo, musíte sami chtít. Jinak se vám to nikdy nepovede.

Spinner není rotoped, ale spinner. Má osmnáctikilový setrvačník umístěný v přední části, ten nám pomáhá držet tempo a na něj působí zátěž, když “jedeme do kopce”. Zátěž si sami regulujeme a přizpůsobujeme našim možnostem a nikdo nám ji za jízdy nekontroluje.

Je tedy na nás, jak velkou zátěž si nastavíme, jak rychle pojedeme, zda si zátěž ubereme při sebemenší nepohodě nebo bolení svalů anebo zda zatneme zuby a zkusíme vydržet do konce skladby a vyjet vestoje až na vrchol.

V tréninku se používá pět stylů jízdy a tři pozice rukou. Instruktor vám při první lekci poradí s nastavením kola, aby se přizpůsobilo vaší tělesné výšce, a seznámí vás s tím, co vás při zhruba padesátiminutové lekci čeká.

Pedály jsou opatřeny klipsnami a z druhé strany nášlapovým systémem, aby s nimi naše nohy byly pevně spjaté a mohly jsme podat vyšší výkon. Proč a jak - to se dozvíte podrobněji v našich dalších lekcích spinningu.

Při první lekci bude úplně stačit, když budete znát svůj cíl a přimějete se usednout na spinner - nejlépe v cyklistických šortkách a lehkém tričku. Po ruce máte sedmičku nesycené vody a ručník na otření. Boty si vezměte s pevnou podrážkou, abyste eliminovaly nepříjemné tlačení pedálů do chodidel a s tím spojené křeče.

Instruktor vám vysvětlil základy a již se ozývají první rytmy zahřívací skladby udávající tempo a rytmus vaší první lekce. Mějte úsměv na tváři a pochvalte se, že jste se rozhodla a odhodlala. Čeká vás první lekce - seznamovací. Nikam se nežeňte, oťukejte si spinner, jeďte podle osobních možností a sama za sebe.

A povzbudivý relativismus Johnnyho G na start: “Spinning je jenom jízda, stejně jako Mt. Everest je jenom kopec.”

Alena Brentová
instruktorka spinningu, www.spinattic.cz

Spinningová lekce