7 nejlepších cviků pro štíhlé a krásné nohy: dřep na jedné noze (pistol squat)

cvičení & hubnutí

Sexy postava doslova stojí na krásných nohách, to je bez debaty. Nemusíte chtít přímo zhubnout, nemusíte to dokonce vůbec potřebovat, ale vypracované štíhlé nohy prostě nezískáte jen tak bez práce.

I když se potřebujete “jen” udržet v kondici, musíte cvičit :-) Kdybychom vám měli ze všech cviků na dolní polovinu těla doporučit jen jeden, byl by to právě dřep na jedné noze neboli pistol squat, zkráceně pistole.

Dřepy s jednou nohou před tělem vyžadují soustředění a perfektní stabilitu kotníků, kolen i kyčlí. Cvik je relativně obtížný a bude asi chvíli trvat, než ho dokonale zvládnete. Pistole vám ale za odměnu zpevní svaly na nohou a zlepší stabilizaci, což rozhodně stojí za trochu námahy.

Jak se do dřepu na jedné noze dostat? V první řadě je potřeba zvládnout klasický hluboký dřep na obou nohách, což ale bereme jako samozřejmost :-) Pistol squat si pak nejlépe nacvičíte s pomocí nízké lavičky, na kterou budete při pohybu dolů dosedat. Výšku lavice postupně snižujte.

Jiný způsob počítá s využitím stabilní svislé tyče, po které ručkujete dolů a zapojení rukou postupně omezujete. Fitness centra nabízejí také speciální závěsné popruhy, se kterými je zvládnutí pistolí ještě o něco jednodušší.

Pár rad na závěr: koleno nohy na které stojíte musí směřovat rovně dopředu, chodidlo musí směřovat ven od těla a druhá noha nesmí být pokrčená. Vždycky jděte jen do takové hloubky, ve které dokážete bezpečně udržet balanc a uvidíte, že se brzy dostaví první úspěchy.

Příště nás čekají dřepy do výpadu s jednoručkami (dumbbell lunges)!

Dřep na jedné noze (pistol squat) - cviky pro štíhlé a krásné nohy